Miejsca godne wędrówki

Coś od gospodarzy – ciekawostka o pobliskich wędrówkach …

W Beskidzie Makowskim wszystkie pory roku są niezwykle urokliwe niczym w Bieszczadach 🙂
Wędrówki w ciszy, samotne lub grupowe podziwianie widoków przeplatane z odpoczynkiem w pełnym słońcu mogą sprawić, że to pasmo ciepło zagości w naszym sercu.

Ciekawą wędrówką na pewno będzie wyjście z Małej Kozówki na Babicę (czerwonym szlakiem) i będzie też idealnym wyborem dla każdego na kilkugodzinną wyprawę !

Baza wyjściowa Mała Kozówka z oznaczeniem na mapie – niebieska chmurka.

Początkowo wędrówkę ucieszy wspaniałym widokiem otulina rezerwatu „ Las Gościbia „ z otoczonym wokół lasem iglastym góry bukowej zwanej szczytem Kamienna.

Rezerwat krajobrazowy „Las Gościbia”, utworzony został w 2001 r., ma powierzchnię 282,46 ha i jest jednym z największych rezerwatów przyrody w Beskidach.
Dlatego warto również zaplanować wycieczkę do rezerwatu, tym bardziej że nasza osada znajduje się zaledwie kilkaset metrów od jego otuliny.

Upływający czas i brak ludzkiej ingerencji w zagospodarowaniu lasem spowodował zjawiskowe zmiany w przyrodzie, które nastąpiły samoczynnie i uczyniły rezerwat ciekawym i uroczym.

Świadczą o tym zarośnięte szlaki zrywkowe i dawne ścieżki leśniczych, ogrom wywrotów drzew, które symbolizują przemijanie dawnych czasów.

Starzy Lesnicy powiadali że „Las Gościbia” to „siedem gór i siedem potoków” 🙂

Przydrożne krzyże i Kapliczki po drodze na Babicę (np. kapliczka Świętego Huberta z miejsca której można dojrzeć pasmo Tatr).

Przydrożne krzyże i małe kapliczki były nieodłącznym elementem beskidzkiego krajobrazu i przypominają wędrowcom o roli i kulturowym znaczeniu jakie pełniły ludziom podczas modlitewnych majówek i przypadkowych kultów modlitewnych powracających z wysoko położonych pól uprawnych zapracowanych beskidzkich rolników.

Dziś stare pola uprawne w okolicy szlaku są zalesione samosiewem i porastają lasami.

Odcinek pomiędzy Małą Kozówką a Babicą jest niezwykle widokowy. Rozciąga się z niego panorama na Pogórze Wielickie, Beskid Śląski, Beskid Żywiecki, a nawet szczyty Beskidu Wyspowego.

Babica jest szczytem o wysokości (727 m n.p.m.)

Jest on dość rozległy i zalesiony. Ciekawostką jest, że przebiega przez niego Mały Szlak Beskidzki (czerwony szlak), który liczy 137 km długości i zaczyna się w Straconce w Bielsku-Białej (Beskid Mały), a kończy na Luboniu Wielkim (Beskid Wyspowy).

W okolicy osady jest wiele ciekawych miejsc do pieszego i rowerowego zwiedzania.

Zapraszamy 🙂